23.11.2018

Szczelina odbytu.

Są części ciała niezwykłe i akty fizjologiczne o których wstyd rozprawiać głośno. 
Bo jak tu mówić o wzdęciach, kupach i odbycie skoro na niektórych drażniąco działa słowo 'smród'. A to śmierdząca sprawa przecie...więc dziś będzie od dupy strony proszę Państwa. 
Dziś będzie o odbycie. Ooo!

Kto młody i ambitny często się stresuje a i o jedzeniu regularnym potrafi zapomnieć. 
Więc później problemy z defekacją następują a po nich szast prast, ból odbytu dopada i pełna konsternacja nastaje. No bo jak tu o tym powiedzieć i komu właściwie?

Prawidłowa pozycja podczas defekacji


-----------
W pierwszej kolejności należy odwiedzić lekarza POZ , który po wnikliwym wywiadzie i badaniu per rectum zaleci odpowiednie leczenie.

Typowo wywiad zaczyna się informacją o biegunce lub zaparciu, po których pojawia się ostry, piekący ból okolicy odbytu. Ból od tego momentu nasila się podczas każdej defekacji i utrzymuje  nawet przez kilka godzin po niej. Czasami może pojawić się niewielka ilość świeżej krwi.

Przyczyną takich dolegliwości jest linijne pęknięcie śluzówki w obrębie kanału odbytu.  Dochodzi do niego ze względu na wzmożone napięcie kompleksu zwieraczy odbytu. Czynniki psychosomatyczne też mają dość istotne znaczenie.

Jak wygląda leczenie?

Wbrew powszechnym opiniom u 50% pacjentów można uzyskać poprawę wdrażając leczenie niefarmakologiczne.

1. Kąpiel nasiadowa w ciepłej wodzie szczególnie po oddaniu stolca (w misce z ciepłą wodą zanurzamy na kilkanaście minut pośladki z okolicą odbytu czyli mówiąc potocznie kucamy nad miską z wodą) lub przymoczki z naparu w kory dębu (gaziki namoczone w naparze kładziemy na skórę w okolicy odbytu na kilkanaście minut)

2. Zwiększenie podaży płynów i błonnika w diecie oraz zastosowanie środków zmiękczających stolec.

3. Po oddaniu stolca podmywanie się lub używanie nawilżonych chusteczek (wydaje się to oczywiste ale uwierzcie...niejeden robi duże oczy)

4. Jeśli ból jest uporczywy to możemy zastosować żel z 2% lidokainą przed oddaniem stolca

Po 2-3 tygodniach leczenia należy udać się na wizytę kontrolną. Ostre szczeliny przechodzą w przewlekłe a te niestety często wymagają leczenia chirurgicznego. Nie zwlekajmy więc z wizytą u lekarza i zmieńmy trochę nawyki żywieniowo-wypróżnieniowe a wszystko dobrze się skończy.Bristolska skala uformowania stolca


Wiem, że nie spodziewacie się tutaj takiej tabelki ale wrzuciłam ją specjalnie.
Popatrzcie, przeanalizujcie i wyciągnijcie wnioski.


1 komentarz:

  1. Kilkakrotnie przeczytałam tytuł bo mózg nie chciał dać wiary temu co oczy widzą :D
    Ale czemu nie? Bardzo dobry temat i taki naprawdę rzadki. Przemknęło mi nawet przez myśl aby ową tabelkę powiesić w łazience ale... może to zbyt drastyczne posuniecie, na pewno od dziś będę z większą wiedzą spoglądać na swój kał w sedesie :)
    Pozdrawiam :D

    OdpowiedzUsuń