4.04.2018

Terminarz siewu warzyw dla "spóźnialskich".



Jeśli właśnie podjęłaś decyzję, że chcesz uprawiać ogród warzywny ale masz wrażenie, że okazja zaraz przemknie Ci koło nosa to UWAGA - rozpoczęliśmy intensywny kwiecień.Teraz jest TEN MOMENT by ruszyć do boju.

Co prawda ogród dopiero zaczyna się nagrzewać więc prace w warzywniku w tym sezonie są mocno opóźnione.
Nic straconego więc i Ty masz szanse zostać działkowcem roku 2018.

Ziemia nadaje się już do pracy więc ja powoli, skrzynka po skrzynce, likwiduję wszystkie chwasty i zabieram się za pierwsze siewy. Najpierw na tapetę idzie goszek cukrowy bo on powinien być już dawno w glebie. Później będą rzodkiewki, pietruszki, buraki i cały ten warzywny kram. Mam czas do połowy kwietnia bo później rusza mój nowy projekt ale o tym jeszcze chwilę pomilczę ;)

W związku z tym, że zostałam poproszona o przygotowanie takiego podstawowego terminarzu siewu warzyw dla "spóźnialskich" to mam dla Was mini tabelkę.  (pozdrowienia dla Moniki P.)


WARZYWA TERMIN SIANIA TERMIN SADZENIA ROZSADY
bakłażan - V-VI
bób III-IV IV
brokuł - IV-VII
brukselka - V-VI
burak ćwikłowy (1/2 poł) IV-VI -
burak liściowy (1/2poł)IV-VII -
cebula III-IV IV-V
dynia V V
fasolka szparagowa V-VII -
groszek cukrowy III-IV(do 15.04) -
kabaczek V V-VI
kalafior - IV-V
kalarepa - III-V
koper III-VII -
marchew III-VI -
ogórek V V(1/2 poł)
papryka - V-VI
pietruszka III-V -
pomidor - V-VI
por III-IV IV-V
rzodkiew IV-VII -
rzodkiewka II-IX -
sałata IV-VI V
szpinak III-IV -







ps. Wszystkie ciepłolubne rośliny czyli pomidory, papryki, ogórki, dynie i cukinie muszą czekać do połowy maja a nawet do 25.05. W naszym kraju jest zawsze duże ryzyko występowania przygruntowych przymrozków w okolicy Zimnych Ogrodników , a dla tych roślin tak drastyczny spadek temperatury jest zabójczy. Nie spiesz się zbytnio. Wszystko urośnie w swoim czasie a ochrona przed zimnem da Ci większe plony


Z wieści ogólnych u mnie w domu pod południowym oknem dzieje się całkiem dużo. Wszystko powoli rośnie, coś jest przesadzane, coś podlewane, coś wywalane. Generalnie nie wiem w co ręce włożyć ;)


A jak u Ciebie na wiosennym froncie? Daj znać w komentarzu :) Będzie mi bardzo miło !
Pozdrawiam wszystkich obolałych ogrodników.

4 komentarze:

  1. Dzięki królowo ! Wiedziałam, że jestem w plecy - groszek musi być u mnie zawsze jest późny ;) Też zaczęłam robić porządki, pogoda w końcu pozwala na buszowanie z młodym w ogrodzie więc korzystam. Dziękuję jeszcze raz, jesteś ekspresowa !

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że pomogłam. Ja groszek dziś, lub ostatecznie jutro sieję. Grządka jeszcze trochę zachwaszczona a z dwójką to tak na 5 minut wpadam i miotam się potwornie ;) Mam nadzieję, że jak mąż wróci to ogarnę do końca chociaż jedną skrzynkę :)

      Usuń
  2. U mnie wysiana rzodkiewka i pietruszka, reszta stoi... Zauroyczyły mnie twoje zdjęcia :D

    OdpowiedzUsuń
  3. W celu przyspieszenia terminu zbioru niektórych warzyw możemy stosować siew przedzimowy. Warzywa możemy siać w listopadzie lub nawet na początku grudnia. Pozwoli to na przyspieszenie zbiorów o około 2 do 3 tygodni w porównaniu z siewem wiosennym. W ten sposób możemy uprawiać mrozoodporne, wczesne odmiany marchwi, pietruszki, kopru, szpinaku, czosnku i cebuli.

    Aby uprawa ozima miała szansę powodzenia, konieczne jest wybranie odpowiedniego miejsca pod zagony. Odpowiednie stanowisko powinno być dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatrów, gleba lekka, przepuszczalna, żyzna, próchnicza. Konieczna jest możliwość szybkiego ogrzewania się gleby w czasie wiosny, gdyż tylko wtedy wegetacja roślin rozpocznie się wcześniej i możliwe będzie przyspieszenie terminu zbiorów. Ważne jest, aby zagony nie były zalewane w czasie wiosennych roztopów. Zwróćmy również uwagę na fakt, iż położenie zagonów blisko siebie ułatwi wiosną przykrycie ich folią perforowaną, agrowłókniną lub tunelem foliowym, co z kolei pozwoli zintensyfikować efekt przyspieszenia terminu zbiorów.

    OdpowiedzUsuń